رفتارشناسی مشتریان

کتاب رفتارشناسی مشتریان - نوید ملایی

ناشر: دیباگران
محل نشر: تهران
تاریخ نشر: 1396
تعداد صفحات: 246 صفحه

به تجربه دیده ایم که پیشروترین گروه‌های بازاریابی چطور در قبال مشتریان خود پیوسته در جستجوی موضع گیری مناسب تری هستند؛ و چگونه از گوش دادن دقیق به مشتری، چاره ای موثر می سازند. آن‌ها آموخته اند که رفتارهای خاصی از مشتریان را (گاهی به شکل یک رفتار مجزا و گاهی در کنار دیگر رفتارها) زیر نظر بگیرند و سپس از این اطلاعات گردآوری‌شده برای تقسیم¬بندی مخاطبانشان در گروه¬های کوچک¬تر و کوچک تر استفاده کنند. زمانی که حلقه این تقسیم بندی تنگ تر شد و گروه¬ها در حد ویژگی های عمده و مشترک نظیر گرایش در خرید، از یکدیگر متمایز می شوند، ارتباطات موثر (و پیشنهاد‌های کاملا مرتبط) با ایشان برقرار می¬شود.

تماشای این ماجرا در جایگاه مشاوری معتمد، تجربه ای دل‌نشین است و این کتاب بر آن است تا بینش لازم برای این کار را در اختیار شما قرار دهد تا قادر باشید کوشش¬های خود را در حرفه¬ی بازاریابی با تجربیاتی از این ‌دست تلفیق کنید. اما شاید بخش اعظم تجربه ای که مبنای نگارش این کتاب شده است، در مشاوره¬ها و آموزش¬هایی است که در دوره های آموزشی عمومی و اختصاصی شرکت¬ها برگزار شده است؛ کمک به مدیران و بازاریابان برجسته برای اینکه روزبه روز در کارشان موفق تر باشند. دوره هایی که هرساله با بیش از هزاران مدیر و کارشناس در واحدهای بازاریابی، فروش، ارتباط با مشتری و ... برگزار می شود تا به ایشان را در حل بزرگ‌ترین چالش های پیش روی¬شان یاری برساند، زمینه ساز تجمیع اندیشه های ناب و تجربه های گرانقدر شده است.

این کتاب در 8 فصل گردآوری شده و موضوعات گسترده ای را در باب رفتار مشتریان و تاثیر آن در بازاریابی مورد بررسی قرار می دهد؛ از چگونگی استفاده از کانال¬های ارتباطی گرفته تا کمک به انتخاب شدن در میان یکی از برندهای تجاری برتر برای مشتریان خود. به‌تفصیل به مباحثی از قبیل گردآوری اطلاعات و استفاده از فناوری خواهیم پرداخت که برای رقابت در این دنیای متکی بر فناوری بدان نیاز دارید؛ و همچنین بخشی را صرف صحبت درباره¬ی مباحث جذب نیرو، و انگیزه بخشی به یک گروه بازاریابی خواهیم کرد.